PMI model PDC-26G500M40G-30-292FF is a directional coupler that has an operating frequency of 26.5 to 40.0 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Coupling (dB): | 30 +/- 1 Max |
| Directivity (dB): | 10 Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.6 dB Max (Exel. Coupling loss 0.01dB) |
| VSWR: | PRIMARY 1.60:1 Max SECONDARY 1.60:1 Max |
| Power Handling: | INCIDENT=20 Watt Max REFLECTED=1 Watt Max |
| Coupling Factor: | 30dB ± 1.0dB Max |
| Coupling Sensitivity: | ±1.2 dB Max |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C to +85°C |
| Humidity: | Up to 95% Non-Condensing |