PMI Model PDC-2G4G-30-NFF is a 2 to 4 GHz directional coupler featuring 30 dB coupling, 50 W power handling, and 20 dB directivity. Housing size is 2.205" x 1.103" x 0.906" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Coupling (dB): | 30 ± 1 dB Max |
| Directivity (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.35 dB Max |
| VSWR: | 1.20:1 Max |
| Power Handling: | 50 W CW Max 3 kW Peak Max |
| Coupling Sensitivity: | ±0.7 dB Max |
| RF Connectors: | N Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ℃ to +85 ℃ |
| Non-Operating Temperature: | -55 ℃ to +125 ℃ |
| Humidity: | Up to 95%, Non- Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |