Quantic PMI Model No. PDC-2G6G-35C-NFF-200W is a 2.0 to 6.0 GHz, Directional Coupler having a 35 dB coupling factor and 15 dB directivity. This model handles an input power of 200 Watts CW. This model's size is 3.82" x 1.10" x 0.80" and has Type N Female for the RF In/Out and SMA Female connectors for FWD & REV.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Coupling (dB): | 35 ± 1 |
| Directivity (dB): | 15 Min, 22 Typ |
| Insertion Loss (dB): | 0.25 dB Max |
| VSWR: | 1.40:1 Max |
| Power Handling: | 200 W Max |
| Coupling Flatness: | ±1.0 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohms |
| RF Connectors: | RF In/Out: Type N Female FWD & REV: SMA Female |
| Size: | 3.82" x 1.10" x 0.80" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -25 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +150 ºC |