PMI Model No. PDC-2G8G-30C-NFF-200W is a 2.0 to 8.0GHz, Directional Coupler having a 30dB coupling factor and 18dB directivity. This model handles an input power of 200 Watts CW.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Coupling (dB): | 30 ± 1 |
| Directivity (dB): | 18 min |
| Insertion Loss (dB): | 0.4dB max |
| VSWR: | 1.40:1 dB max |
| Power Handling: | 200 Watts max |
| Coupling Flatness: | ±1.0dB max |
| Impedance: | 50 Ohms |
| RF Connectors: | N(F) - RF In/Out & CPL, SMA(F) - REV |
| Size: | 2.953 x 1.536 x 0.866 Inches |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -25ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55ºC to +150ºC |