Quantic PMI Model PDC-300M8G-10C-SFF-30W is a 0.3 to 8 GHz directional coupler with a coupling of 10 ± 1 dB Max; directivity of 20 dB Min; an insertion loss of 0.8 dB Max (excluding coupling loss of 0.46 dB) and a VSWR of 1.18:1. Package size is 6.0" x 0.73" x 0.5" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 8 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Coupling (dB): | 10 ± 1 Max |
| Directivity (dB): | 20 Min |
| VSWR: | Primary: 1.18:1 Max Secondary: 1.18:1 Max |
| Power Handling: | Incident: 30 W Max Reflected: 2 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Coupling Sensitivity: | ± 1.2 dB Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.0" x 0.73" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 110 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |