Quantic PMI Model PDC-31G50G-15-10W-24FF is a directional coupler that has an operating frequency of 31 to 50 GHz that features low VSWR, high directivity, and broadband. Compact package size is 1.102" x 0.669" x 0.443" with 2.4mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 31 to 50 |
| Frequency Min (GHz): | 31 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Coupling (dB): | 15 ± 1 dB |
| Directivity (dB): | 15 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max (Exel. Coupling loss 0.14 dB) |
| VSWR: | 1.7:1 Max (Primary) 1.9:1 Max (Secondary) |
| Power Handling: | 10 W Max (Incident) 1 W Max (Secondary) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Coupling Sensitivity: | ±1.2 dB |
| RF Connectors: | 2.4mm Female |
| Size: | 1.102" x 0.669" x 0.443" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | UP TD 95%, NON-CONDENSING |