PMI Model PDC-31G50G-20-20W-24FF is a directional coupler that has an operating frequency of 31.0 to 50.0 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 31 to 50 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 31 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Coupling (dB): | 20 ±1 |
| Directivity (dB): | 15 Min |
| VSWR: | PRIMARY 1.7:1 Max SECONDARY 1.9:1 Max |
| Power Handling: | INCIDENT LESS THAN OR EQUAL TO 20 WATT REFLECTED LESS THAN OR EQUAL TO 1 WATT |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Sensitivity: | ±1.2 dB |
| RF Connectors: | 2.4mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C TD +85°C |
| Humidity: | UP TO 95%, NON-CONDENSING |