PMI Model No. PDC-324-10C-292FF-20W is a Directional Coupler that operates over the frequency range of 3.0 to 24.0 GHz. It has a maximum insertion loss of 1.0 dB (excluding coupling loss 0.46 dB) and a maximum coupling factor of 10 ± 1.0 dB. This model is outfitted with 2.92 mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 3 to 24 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 3 |
| Frequency Max (GHz): | 24 |
| Coupling (dB): | 10 ± 1 max. |
| Directivity (dB): | 12 min. |
| Insertion Loss (dB): | 1.0 dB max. (Excluding Coupling Loss 0.46 dB) |
| VSWR: | Primary: 1.50:1 max. Secondary: 1.50:1 max. |
| Power Handling: | Incident: 20 W max. Reflected: 1 W max. |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Coupling Factor: | 10 ± 1.0 dB max. |
| Coupling Sensitivity: | ±1.0 dB max. |
| RF Connectors: | 2.92 mm (F) |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C to +85°C |
| Non-Operating Temperature: | -65°C to +125°C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing (Operating) |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |