PMI model PDC-3G8G-15-50W-SFF is a directional coupler that has an operating frequency of 3.0 to 8.0 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 3 to 8 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 3 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Coupling (dB): | 15 ± 1 Max |
| Directivity (dB): | 15 Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max (Exel. Coupling loss 0.14dB) |
| VSWR: | PRIMARY 1.3:1 Max SECONDARY 1.3:1 Max |
| Power Handling: | INCIDENT 50 WATT Max REFLECTED 2 WATT Max |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Sensitivity: | ±0.7 dB Max |
| RF Connectors: | SMA-FEMALE |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 55g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C TO +85°C |
| Humidity: | UP TD 95%, NON-CONDENSING |