PMI Model No. PDC-418-20-50W-SFF is a 20 dB Directional Coupler that has an operating frequency of 4.0 to 18.0 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact style.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Coupling (dB): | 20 ± 0.7 max. |
| Directivity (dB): | 12 min. |
| Insertion Loss (dB): | 0.7 dB max. (Excluding Coupling Loss 0.04 dB) |
| VSWR: | Primary: 1.4:1 max. Secondary: 1.4:1 max. |
| Power Handling: | Incident < or = 50 W Reflected < or = 2 W |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Coupling Factor: | 20 dB ± 0.7 dB max. |
| Coupling Sensitivity: | ±0.7 dB max. |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 20 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C to +85°C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |