PMI Model No. PDC-42G-1850M-600M-20-292FSF is a Dual Channel Down Converter Module that provides an 1850 MHz ±300 MHz IF output from a 42 GHz ±300 MHz input. This module provides a minimum 20 dB of gain with a minimum P1dB of +10 dBm. The PLO has an internal reference and lock detect TTL output is available at the D connector.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Product Description: | PMI Model No. PDC-42G-1850M-600M-20-292FSF is a Dual Channel Down Converter Module that provides an 1850 MHz ±300 MHz IF output from a 42 GHz ±300 MHz input. This module provides a minimum 20 dB of gain with a minimum P1dB of +10 dBm. The PLO has an internal reference and lock detect TTL output is available at the D connector. |
| Item No.: | 63 |
| RF Input Frequency: | 42 GHz ± 300 MHz |
| RF Input Power: | -10 dBm typ. |
| RF Input VSWR: | 2.0:1 max. |
| RF Output Frequency: | 1850 MHz ± 300 MHz |
| RF Input Noise Figure: | 15 dB max. |
| RF Input Gain: | 20 dB min. |
| RF Input Image Rejection: | 40 dB min. |
| RF Input Isolation (J1, J2, J3): | 40 dB min. |
| RF Output P1dB: | +10 dBm min. |
| RF Output Phase Stability Between Channels: | ±5° typ. |
| Internal LO Frequency: | 40.15 GHz |
| Internal LO Stability: | ±1 PPM |
| Internal LO Connectors: | Inputs: 2.92 mm (F) Outputs: SMA (F) Power/Control: 9-Pin D-Sub (M) |
| Internal LO SW Ctl: | TTL 0: J1 In TTL 1: J2 In |
| Internal LO Power Supply: | +15 V, -15 V |
| Size: | 6.0" x 6.0" x 1.5" max., 4.0" x 4.0" x 1.0" goal |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0°C to +60°C (Operating) -40°C to +85°C (Non-Operating) |