PMI Model PDC-7984-30-50W-SMA is a directional coupler that has an operating frequency of 7.9 to 8.4 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 7.9 to 8.4 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 7.9 |
| Frequency Max (GHz): | 8.4 |
| Coupling (dB): | 30 ± 0.5 Max |
| Directivity (dB): | 18 Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Max (Excl. coupling loss 0.01dB) |
| VSWR: | Primary - 1.2:1 Max Secondary - 1.2:1 Max |
| Power Handling: | Incident 50 Watt Max Reflected 2 Watt Max |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Sensitivity: | ±0.5 dB Max |
| RF Connectors: | SMA-Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |