PMI Model PDC-7G12D4G-6-4KW-SFF is a 7 to 12.4 GHz directional coupler featuring 6 dB coupling, 15 dB directivity, and 4 kW peak power handling. Housing size is 1.0" x 0.5" x 0.38" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 7 to 12.4 |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 12.4 |
| Coupling (dB): | 6 ± 0.7 dB Max |
| Directivity (dB): | 15 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max (Excluding 1.26 dB Coupling Loss) |
| VSWR: | 1.4:1 Max |
| Power Handling: | 50 W CW 4 kW Peak |
| Coupling Sensitivity: | ±0.4 dB Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 0.5" x 0.38" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 to +85 ℃ |
| Non-Operating Temperature: | -65 to +125 ℃ |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |