PMI model PDC-7G16G-15-50W-SFF is a directional coupler that has an operating frequency of 7.0 to 16.0 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 7 to 16 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 16 |
| Coupling (dB): | 15 ± 1 |
| Directivity (dB): | 15 Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.9 dB Max (Exel. Coupling loss 0.14dB) |
| VSWR: | PRIMARY 1.4:1 Max SECONDARY 1.4:1 Max |
| Power Handling: | INCIDENT 50 WATT Max REFLECTED 2 WATT Max |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Sensitivity: | ±0, 7 dB Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 55g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C TO +85°C |
| Humidity: | UP TO 95%, NON-CONDENSING |