PMI Model PDC-800M1G600M-10-30W-SMA is a directional coupler that has an operating frequency of 0.8 to 1.6 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 1.6 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 1.6 |
| Coupling (dB): | 10 ±0 .25 Max |
| Directivity (dB): | 25 Min |
| VSWR: | PRIMARY 1.2:1 Max SECONDARY 1.2:1 Max |
| Power Handling: | INCIDENT 30 WATT Max REFLECTED 1 WATT Max |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Factor: | 10 dB ±0.25dB Max |
| Coupling Sensitivity: | ±0, 75 dB Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -30°C TO +85°C |
| Humidity: | UP TO 95%, NON-CONDENSING |