PMI Model PDC-800M2D5G-10C-NFF-60W is an 0.8 to 2.5 GHz directional coupler having a 10 dB coupling factor and 20 dB directivity with an input power of 60 W. Housing measures 3.937" x 1.103" x 0.866" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 2.5 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Coupling (dB): | 10 ± 0.8 |
| Directivity (dB): | 20 Min |
| Insertion Loss (dB): | <0.5 dB (Excluding Coupled Power) |
| VSWR: | <1.25:1 - Measured 1.2:1 |
| Power Handling: | Average <60 W, Peak <1 KW |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Frequency Sensitivity: | <±0.7 dB - Measured ± 0.20 dB |
| RF Connectors: | N Female |
| Size: | 3.937" x 1.103" x 0.866" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |