PMI Model No. PDC-800M3G-30C-NFF-300W is a 0.8 to 3.0GHz, Directional Coupler having a 30dB coupling factor and 22dB directivity. This model handles an input power of 300 Watts CW
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 3.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Coupling (dB): | 30 ± 1 |
| Directivity (dB): | 22 min |
| Insertion Loss (dB): | 0.25dB max |
| VSWR: | 1.30:1 max |
| Power Handling: | 300 Watts max |
| Coupling Flatness: | ±0.5dB max |
| Impedance: | 50 Ohms |
| RF Connectors: | N(F) - RF In/Out, SMA(F) - FWD & REV |
| Size: | 6.496 x 2.147 x 0.866 Inches |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -25ºC to +85ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55ºC to +150ºC |