PMI Model PDC-820-20-25W-SFF is a 20 dB directional coupler that has an operating frequency of 8 to 20 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 20 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Coupling (dB): | 20 ±1.0 Max |
| Directivity (dB): | 12 Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.0 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Power Handling: | Incident = 25 Watt Reflected = 25 Watt |
| Impedance: | 50 O |
| Coupling Factor: | 20 dB ±1.0dB Max |
| Coupling Sensitivity: | ± 0.8 dB Max |
| RF Connectors: | SMA-Female |
| Finish: | PAinted Blue |
| Weight: | 30g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | up to 95%, Non-Condensing |