PMI model PDC-8G40G-10-292FF is a directional coupler that has an operating frequency of 8.0 to 40.0 GHz. This model features low VSWR, high directivity, broadband and compact size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Coupling (dB): | 10 +/- 1 Max |
| Directivity (dB): | 12 Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max (Exel. Coupling loss 0.46dB) |
| VSWR: | Primary 1.6:1 Max Secondary 1.60:1 Max |
| Power Handling: | Incident = 30 Watt Max Reflected = 1 Watt Max |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Coupling Factor: | 10dB ± 1.0dB Max |
| Coupling Sensitivity: | ±1.0 dB Max |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C to +85°C |
| Humidity: | Up to 95% Non-Condensing |