Quantic PMI Model PDC-950M2G-30-500-NFF is a directional coupler that has an operating frequency of 0.95 to 2 GHz. This model features low VSWR, high directivity, and Type N female connectors. Package size is 5.709" x 2.127" x 0.866".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.95 to 2 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.95 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Coupling (dB): | 30 ± 1 Max |
| Directivity (dB): | 15 Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.2 dB Max (excluding coupling loss of 0.01 dB) |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Power Handling: | Incident: 500 W Max Reflected: 500 W Max |
| Impedance: | 50 ohm |
| Coupling Sensitivity: | ±1 dB Max |
| RF Connectors: | Type N (F) |
| Size: | 5.709" x2.127" x 0.866" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 480 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |