PMI Model PDDC-10M1-40-SK is a Broadband Dual Directional Coupler, 10 MHz to 1 GHz.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/PDDC-10M1-40-SK.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 1.0 |
| Coupling (dB): | 40 Nominal |
| Directivity (dB): | > 15 |
| Insertion Loss (dB): | 0.25dB Typ. 0.30dB Max. |
| VSWR: | 1.2:1 Max. |
| Coupling Flatness: | +/- 0.75dB |
| Forward Power: | 50W into 50 Ohm Load |
| Reflected Power: | 20W Max. |
| RF Connectors: | SMA |
| Size: | 3.0" x 2.5" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20°C to 70°C |
| Non-Operating Temperature: | -55°C to 125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |