Quantic PMI Model PDPS-510-6 is a 6Bit Phase Shifter with a speed of 300 ns maximum, (100 ns typical) designed to operate at a frequency of 5 to 10 GHz with a VSWR of 2:1, an Insertion Loss of 6.5 dB maximum and a phase accuracy of ± 6˚ maximum, 3˚ typical. Housing measures 3.0" x 2.7" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Max |
| Phase Shift Range: | 354.2° |
| Switching Speed: | 300 ns Max, 100 ns Typ |
| Phase Accuracy: | ±6° Max, 3° Typ |
| Phase States: | 5.6°, 11.2°, 22.4°, 45°, 90°, 180° |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | + 5 VDC @ 50 mA Max, -15 VDC @ 50 mA Max |
| No. Control Bits: | 6 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Subminiature D (Male) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 2.7" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |