Quantic PMI Model PDPS-515G535G-360-2B is a 2 Bit Phase Shifter with a switching speed of 300ns maximum (100ns typical). Designed to operate at a frequency of 5.15 to 5.35 GHz with a VSWR of 2:1, an insertion loss of 6.5 dB maximum and a phase accuracy of ±6° maximum, 3° typical. Housing size is 3.0" x 2.7" x 0.53" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5.15 to 5.35 |
| Frequency Min (GHz): | 5.15 |
| Frequency Max (GHz): | 5.35 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Typ |
| Phase Shift Range: | 270° |
| Switching Speed: | 300 ns Max, 100 ns Typ |
| Phase Accuracy: | ±6° Max, 3° Typ |
| Phase States: | 0, 90°, 180°, 270° |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 70 mA Typ, 100 mA Max, -15 VDC @ 70 mA Typ, 100 mA Max |
| No. Control Bits: | 2 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.0" x 2.7" x 0.53" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |