PMI Model PDRO-10D7G-13DBM-EXT-SFF is a 10.7 GHz phase locked dielectric resonator oscillator featuring 13 dBm output, 3 to 10 dBm input range, and -70 dBc maximum spurious. Housing size is 2.5" x 2.5" x 1.5" with a SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 10.7 |
| Frequency Stability: | Same as reference |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | -70 dBc Max |
| Phase Noise: | -88 dBc/Hz Max @ 100 Hz -112 dBc/Hz Max @ 1 kHz -120 dBc/Hz Max @ 10 kHz -120 dBc/Hz Max @ 100 kHz -140 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| External Reference: | 10 MHz |
| Warm Up Time: | 5 minutes |
| Lock Detector: | TTL High = Lock TTL Low = Out of Lock |
| Input Level: | 3 to 10 dBm |
| DC Supply: | +12 VDC @ 550 mA Max |
| RF Connector: | SMA Female |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.5" x 2.5" x 1.5" 57.2 mm x 57.3 mm x 35.7 mm |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |