PDRO-18D2-12V Preliminary
Phase Locked Dielectric Resonator Oscillator (PLDRO)
Quantic PMI Model PDRO-18D2-12V is a Phase Locked Dielectric Resonator Oscillator (PLDRO) with an output frequency of 18.2 GHz and a minimum output level of 13 dBm.  Package size is 2.25” x 2.25” x 1.41” with SMA female connectors.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Preliminary
Output Frequency - fo (GHz): 18.2
Frequency Stability: Same as Reference
Load VSWR: 1.5:1
Output Power (dBm): 13 dBm Min
Spurious: -70 dBc Max
Phase Noise: -75 dBc/Hz@ 100 Hz Max
-100 dBc/Hz @ 1 kHz Max
-110 dBc/Hz@ 10 kHz Max
-110 dBc/Hz@ 100 kHz Max
-128 dBc/Hz@ 1 MHz Max
Harmonics: -20 dBc
Reference Frequency: 5 MHz
Output Level: 13 dBm Min
Lock Detector: TTL High Lock
Input Level: -3 to 3 dBm
DC Current: 500 mA Max
Supply Voltage: +12 VDC ± 10%
Connectors: RF: SMA Female
Power & Phase Lock Alarm: Thru Capacitance
Ground: Solder Pin / GND Lug
Size: 2.25” x 2.25” x 1.41"
Export Classification (ECCN): EAR99
Environmental Ratings:
Operating Temperature: -40 °C to +70 °C
Non-Operating Temperature: -55 °C to +85 °C