PMI Model PDRO-5D7G-13DBM-EXT-SFF is a 5.7 GHz oscillator featuring -3 to 3 dBm input range, 13 dBm output, and -75 dBc spurious. Housing size is 2.5" x 2.5" x 0.62" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 5.7 |
| Frequency Stability: | Same as reference |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | -75 dBc Max |
| Phase Noise: | -135 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| External Reference: | 100 MHz (Sinewave) |
| Output Level: | +13 dBm Min |
| Lock Detector: | TTL High = Lock |
| Input Level: | -3 to 3 dBm |
| DC Supply: | +12 VDC @ 300 mA Max |
| Reference Phase Noise: | -130 dBc/Hz Max @ 100 Hz -155 dBc/Hz Max @ 1 kHz -165 dBc/Hz Max @ 10 kHz -165 dBc/Hz Max @ 100 kHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.5" x 2.5" x 0.62" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 to +70 ℃ |
| Non-Operating Temperature: | -55 to +125 ℃ |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |