PDRO-6800M-13DBM-SFF Active
Dielectric Resonator Oscillator (DRO)
Quantic PMI Model PDRO-6800M-13DBM-SFF is a Dielectric Resonator Oscillators (DRO) with an output frequency of 6800 MHz with a minimum output level of 13 dBm, has a reference frequency of 100 MHz, and accepts an input level of +3 to 13 dBm, spurious of -75 dBc maximum, and harmonics of -20 dBc. This model size is 2.25" x 2.25" x 0.62" and has with SMA female connectors.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Output Frequency - fo (GHz): 6.8
Frequency Stability: Same as reference
Load VSWR: 12/31/1899 5:01:00 AM
Output Power (dBm): 13 dBm Min
Spurious: -75 dBc Max
Phase Noise: (REF Input 8 dBm Min @ 25°C):
20logN+3 dBc/Hz @ 100 Hz Max
20logN+3 dBc/Hz @ 1 kHz Max
20logN+3 dBc/Hz @ 10 kHz Max
20logN+3 dBc/Hz @ 100 kHz Max
-140 dBc/Hz @ 1 MHz Max
Harmonics: -20 dBc Max
Reference Frequency: 100 MHz
Output Level: 13 dBm Min
Lock Detector: TTL High - Lock
DC Current: 300 mA Max
Supply Voltage: +12 VDC ~ 15 V
Connectors: RF: SMA Female
Power: Through Cap
Size: 2.25" x 2.25" x 0.62"
Export Classification (ECCN): EAR99
Environmental Ratings:
Operating Temperature: -40 °C to +70 °C
Non-Operating Temperature: -55 °C to +125 °C