Quantic PMI Model PDRO-6800M-13DBM-SFF is a Dielectric Resonator Oscillators (DRO) with an output frequency of 6800 MHz with a minimum output level of 13 dBm, has a reference frequency of 100 MHz, and accepts an input level of +3 to 13 dBm, spurious of -75 dBc maximum, and harmonics of -20 dBc. This model size is 2.25" x 2.25" x 0.62" and has with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency - fo (GHz): | 6.8 |
| Frequency Stability: | Same as reference |
| Load VSWR: | 12/31/1899 5:01:00 AM |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Spurious: | -75 dBc Max |
| Phase Noise: | (REF Input 8 dBm Min @ 25°C): 20logN+3 dBc/Hz @ 100 Hz Max 20logN+3 dBc/Hz @ 1 kHz Max 20logN+3 dBc/Hz @ 10 kHz Max 20logN+3 dBc/Hz @ 100 kHz Max -140 dBc/Hz @ 1 MHz Max |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| Reference Frequency: | 100 MHz |
| Output Level: | 13 dBm Min |
| Lock Detector: | TTL High - Lock |
| DC Current: | 300 mA Max |
| Supply Voltage: | +12 VDC ~ 15 V |
| Connectors: | RF: SMA Female Power: Through Cap |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |