Quantic PMI Model PDRO-8D12G-13DBM-INT-SFF is a Dielectric Resonator Oscillator (DRO) with an output frequency of 8.12 GHz and a minimum output power of 13 dBm. It has a frequency accuracy @ 25°C of ±1 ppm; frequency stability over operating temperature of ±2 ppm; maximum harmonics of -20 dBc, and a load VSWR of 1.5:1. This model contains SMA female connectors and is 2.25" x 2.25" x 0.62".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency - fo (GHz): | 8.12 |
| Frequency Stability: | ±2 ppm Max (over operating temperature) |
| Load VSWR: | 1.5:1 Max |
| Output Power (dBm): | 13 dBm Min |
| Warmup time: | 5 minutes Max |
| Spurious: | -80 dBc Max |
| Phase Noise: | -82 dBc/Hz Max @ 100 Hz -100 dBc/Hz Max @ 1 kHz -105 dBc/Hz Max @ 10 kHz -112 dBc/Hz Max @ 100 kHz -137 dBc/Hz Max @ 1 MHz |
| Harmonics: | -20 dBc Max |
| Frequency Accuracy @ 25°C: | ±1 ppm Max |
| Mech Tuning: | None |
| Lock Detector: | TTL High - Lock |
| Reference: | Internal |
| DC Current: | 450 mA Max (Steady) 850 mA Max (Surge) |
| Supply Voltage: | +12 VDC ± 10% |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 2.25" x 0.62" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +50 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |