| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.25 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±0.60 dB @ 10 dB, ±0.90 dB @ 20 dB, ±1.5 dB @ 40 dB, ±1.6 dB @ 60 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.7 dB Max |
| Insertion Loss (Measured): | 2.7 dB Max - Measured 2 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 1.9:1 |
| Operating Input Power: | 20 dBm |
| Survival Power: | 30 dBm |
| Monotonicity: | Guaranteed |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 150 mA Max -12 to -15 VDC @ 75 mA Max |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| Digital Control: | 8 BIT Positive True, TTL |
| DC Connector: | 15 Pin D-Sub Female (Mating Connector Supplied) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D |