| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB (Mean) |
| Attenuation Flatness (dB): | ±0.7 dB @ 10 dB ±1 dB @ 20 dB ±1.5 dB @ 40 dB ±1.6 dB @ 60 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Monotonicity: | Guaranteed |
| Switching Time: | 500 ns Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 150 mA Max -12 to -15 VDC @75 mA Max |
| PWR/CTL Connectors: | 15 Pin Micro-D-Female (Mating Connector Supplied) |
| Digital Control: | 8 BIT Positive True, TTL |
| Connectors: | SMA Female - removed |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide Coating IAW MIL-C-22750 Type I over Epoxy Polyimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |