| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Attenuation Range (dB): | 30 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ± 1 dB from 0 to 30 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Minimum Attenuation Step: | 0.25 dB Min |
| Monotonicity: | Guaranteed |
| Temperature Variation: | ± 2.5 dB from -10 to 85 °C Typ ±3.5 dB from -40 to 95 °C Typ |
| Small Signal Bandwidth: | 150 kHz Typ (6 dB with ±3 dB Sinewave) |
| Large Signal Bandwidth: | 75 kHz Typ (30 dB with ±30 dB Sinewave) |
| Return Loss: | -12 dB Typ -8.5 dB Max |
| Analog Control Option: | 0 to 6 V Analog Voltage, 10 dB/Volt |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 150 mA Max |
| Digital Control: | 8 BIT TTL |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-male, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0" x 1.80" x 0.50" |
| Finish: | Blue Epoxy Polimide Coating IAW MIL-C-22750, Type I Over Epoxy Polimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |