Quantic PMI Model PDVAT-27G31R5G-50dB is a non-reflective, linearized, voltage controlled pin diode attenuator that operates over the 27 to 31.5 GHz frequency range and provides up to 50 dB of attenuation with a control voltage range of 0 to 5 Volts (10 dB/V nominal). This attenuator is supplied in a small housing measuring only 1.25" x 1.25" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 27 to 31.5 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 27 |
| Frequency Max (GHz): | 31.5 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB |
| Attenuation (dB): | 50 dB |
| Control Type: | Voltage |
| Dynamic Range (dB): | 50 dB Min |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±0.5 dB @ 0 to 30 dB, ±1 dB @ 30 to 50 dB |
| Temperature Coefficient: | ±0.025 dB/°C |
| Impedance (Ohms): | 10 K Ohm Nom Input |
| Switching Time: | 1 µs (ON), 0.5 µs (OFF) |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Voltage: | 0 to 5 V Nom |
| Power Supply: | +12 V ±5 %, 120 mA |
| Transfer Function: | 10 dB / Volt Nom |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.25" x 1.25" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |