Quantic PMI Model PE10-15-220-3R0-15-15-SFF is a 20 to 20 GHz low noise amplifier that provides 15 dB of gain, a OP1dB of 15 dBm and a noise figure of 3.5 dB. A single voltage of +12 to +15 VDC is required and the unit is supplied having SMA female connectors in a housing that measures 0.75" x 0.43" x 0.31".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 15 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC Typ |
| DC Current (mA): | 80 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.75" x 0.43" x 0.31" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |