Quantic PMI Model PE10-18-R502-15-T-SFF is a 0.5 to 2 GHz low noise amplifier with a gain of 18 dB; noise figure of 3 dB; gain flatness of ±1 dB with an OP1dB of 14 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 18 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.0 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 V |
| DC Current (mA): | 150 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |