Quantic PMI Model PE13-18-30G40G-4R0-8-12-292FF is a low noise amplifier designed to operate over the 30 to 40 GHz, frequency range. This model offers a low noise figure of 4 dB with an OP1dB of 8 dBm. The DC power required is 100 mA at +12 to +15 VDC. This amplifier is supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 30 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 30 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 18 dB Nom |
| Gain Flatness (dB): | ±3 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Typ |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Typ |
| OP1dB (dBm): | 8 dBm Typ |
| OPsat: | 11 dBm Typ |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 100 mA Nom |
| Connectors: | 2.92mm (F) - removable |
| Size: | 0.64" x 0.70" x 0.29" (Excluding Connectors) |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |