Quantic PMI Model PE2-10-17G18G-5R0-14-12-SFF is a 17 to 18 GHz Low Noise Amplifier designed for military and industrial applications that offers a gain of 10 dB with a gain flatness of ±0.5 dB, a maximum noise figure of 5 dB, and a minimum OP1dB of 14 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 17 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 17 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 10 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 65 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -40 ºC to 100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |