Quantic PMI Model PE2-10-450M-5R0-10-12-SFF is a 0.41 to 0.91 GHz low noise amplifier with a gain of 10 dB; noise figure of 5 dB; gain flatness of ±0.5 dB with an OP1dB of 10 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.41 to 0.91 |
| Frequency Min (GHz): | 0.41 |
| Frequency Max (GHz): | 0.91 |
| Gain (dB): | 10 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 100 mA Max |
| Connectors: | SMA (F) - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |