Quantic PMI Model PE2-1018-0R518-12-15-SFF-CCA operates from 0.5 to 18 GHz and is designed to solve cable loss problems. Features include positive gain slope over the operating frequency range. This unit provides 10 dB gain at 0.5 GHz sloping up to 18 dB gain at 18 GHz. Other frequency and gain ranges are available to satisfy your requirements. Supplied in our standard PE2 housing and can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 10 dB Typ (@ 0.5 GHz - positive gain slope to 20 dB Typ @ 18 GHz) |
| Noise Figure (dB): | 10 dB Typ (@ 0.5 GHz), 9 dB Typ (@ 18 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 140 mA Typ, 350 mA Max |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |