Quantic PMI Model PE2-1020-R518-15-SFF is a low noise amplifier designed for military and industrial applications that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range with a gain of 10 to 17 dB; noise figure of 10 dB; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 14 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 10 dB Typ (0.5 to 2 GHz), 14 dB Typ (2 to 4 GHz), 15 dB Typ (4 to 9 GHz), 17 dB Typ (9 to 18 GHz) |
| Noise Figure (dB): | 10 dB |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 350 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |