| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 20 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 20 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 12 dB Typ |
| Gain (dB) - Measured: | 12 dB Typ - Measured 13.7 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±2 dB Max - Measured ±1 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max @ 20 GHz, 6.5 dB Max @ 26.5 GHz, 8.5 dB Max @ 33.5 GHz, 10 dB Max @ 40 GHz |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min @ 20 GHz, 16 dBm Min @ 40 GHz |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.97:1 (In/Out) |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 250 mA Max - Measured 237 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |