Quantic PMI Model PE2-12-2G4D2G-5R0-17-12-SFF is a 2 to 4.2 GHz, Low Noise Amplifier that has a typical gain of 12 dB and maintains a gain flatness of ±1 dB with a Maximum noise figure of 5 dB and offers an OP1dB of 17 dBm Minimum. This Model uses an operating voltage of +12 to 15 VDC with a current draw of 230 mA Maximum. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4.2 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4.2 |
| Gain (dB): | 12 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 17 dBm Min |
| Input Power: | 23 dBm CW Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | 12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 230 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |