Quantic PMI Model PE2-12-2G8G-7-7-12-SFF is a 2 to 8 GHz low noise amplifier with a gain of 12 ± 3 dB and an OP1dB of 7 dBm with a noise figure of 7 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 12 ± 3 dB |
| Noise Figure (dB): | 7 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 7 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.2:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Max |
| OIP3: | 15 dB Min |
| Input Power Handling: | 23 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |