Quantic PMI Model PE2-12-30M40G-5R5-15-12-292FF is a 0.03 to 40 GHz low noise amplifier with a typical 12 dB gain, gain flatness of ±2.75 dB and an OP1dB of 14 dBm typical. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.92mm female connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 12 dB Typ, 9.5 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 10.5 dB Max (0.03 to 0.5 GHz), 6.5 dB Max (0.5 to 26 GHz), 8.5 dB Max (26 to 40 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max / 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 250 mA Max |
| Input Power: | 17 dBm Max |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to+125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |