PE2-12-30M40G-5R5-18-12-292FF Active
Low Noise Amplifier
Buy Now
Quantic PMI Model PE2-12-30M40G-5R5-18-12-292FF is a 0.03 to 40 GHz low noise amplifier with a typical 12 dB gain, a noise figure of 9 to 11 dB, gain flatness of ±2.75 dB and an OP1dB of 17 dBm typical. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.92mm (F) connectorized unit or as a surface mount component.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Frequency Range (GHz): 0.03 to 40
Frequency Min (GHz): 0.03
Frequency Max (GHz): 40
Gain (dB): 12 dB Typ, 9.5 dB Min
Gain Flatness: +/-3dB Max
Noise Figure (dB): 9 dB Max (0.15 to 0.5 GHz),
7 dB Max (0.5 to 26 GHz),
11 dB Max (26 to 40 GHz)
OP1dB (dBm): 17 dBm Typ
15.5 dBm Min
VSWR In/Out: 2.3:1 Max
DC Voltage (VDC): +12 to +15 VDC
DC Current (mA): 230 mA Nom, 250 mA Max
Input Power: 17 dBm Max
OP3dB: 25 dBm @ 10 GHz Nom,
21 dBm @ 40 GHz Nom
Connectors: 2.92mm Female - removable