Quantic PMI Model is a Low noise amplifier designed for military and industrial applications that operates over the 0.03 to 40 GHz frequency range and provides a gain of 12 dB with a noise figure of 5.5 dB, gain flatness of ±2.75 dB, OP1dB of 16 dBm and a VSWR of 2.2:1. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 12 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2.75 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 230 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |