Quantic PMI Model PE2-12-30M40G-5R5-7-12-292FF is a 0.03 to 40 GHz low noise amplifier with a typical 12 dB gain, a noise figure of 4.5 to 7.5 dB, gain flatness of ±2.5 dB and an OP1dB of 7 dBm minimum. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.92 mm (F) connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 12 dB Typ 9.5 dB Min |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 7.5 dB Max (0.03 to 10 GHz), 4.5 dB Max (10 to 20 GHz), 7.5 dB Max (20 to 40 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 7 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 150 mA Max |
| Input Power: | 17 dBm Max |
| Connectors: | 2.92 mm Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating -65 ºC to +125 ºC Storage |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |