Quantic PMI Model PE2-13-17G24G-5R0-18-12-SFF is a 16 to 24 GHz, Low Noise Amplifier which provides 15 dB of gain typically while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency. The noise figure is 5 dB maximum and offers a typical OP1dB of 18 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized unit or as a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 16 to 24 |
| Frequency Min (GHz): | 17 |
| Frequency Max (GHz): | 24 |
| Gain (dB): | 15 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Typ, 20 dBm goal |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 225 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |