PMI Model PE2-14-12G22G-3R0-12-SMF is a 12 to 22 GHz, Low Noise Amplifier that provides 14.5 dB of gain with a gain flatness ±1 dB, an OP1dB of 10 dBm and a noise figure of 4 dB. Housing size is 1.92" x 0.78" x 0.36" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 22 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 22 |
| Gain (dB): | 14.5 dB Typ |
| Gain (dB) - Measured: | 14.5 dB Typ - Measured 13.77 dB Min, 14.52 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Typ |
| Gain Flatness (Measured): | ±1 dB Typ - Measured ±0.37 dB |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Typ, 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.70:1 In, 1.33:1 Out |
| Impedance: | 50 Ohm |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 100 mA - Measured 84 mA |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.36" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +75 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |