Quantic PMI Model PE2-14-1R5G15R5G-20-LCA is a 1.5 to 15.5 GHz Low Noise Amplifier which provides 14 dB minimum of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1.75 over the operating frequency. The amplifier requires 10 VDC minimum with a maximum current draw of 250 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.5 to 15.5 |
| Frequency Min (GHz): | 1.5 |
| Frequency Max (GHz): | 15.5 |
| Gain (dB): | 14 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply: | +10 VDC Min, +12 VDC Nom, +15 VDC Max |
| DC Current Draw: | 250 mA Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |