Quantic PMI Model PE2-14-30M20G-14-LCA is a 03 to 20 GHz Low Noise Amplifier which provides 10 dB minimum of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±2.5 over the operating frequency. The amplifier requires +12 VDC with a maximum current draw of 100 mA. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 20 Min |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 10 dB Min, 16 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 10 dB Max |
| Noise Figure (dB) - Measured: | 10 dB Max (03 to 0.5 GHz), 7 dB Max (0.5 to 2 GHz), 4 dB Max (2 to 20 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply: | +12 VDC |
| DC Current Draw: | 100 mA Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |